Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Pierwsza jazda BMW XM. Testy dynamiki i strojenie

BMW XM wyjeżdża na drogi po raz pierwszy. Testowany jest najnowszy napęd hybrydowy, który opiera się na… V8.
bmw xm
Najnowsze BMW XM będzie pierwszym SUVem ze stajni “M Power” (fot. materiały prasowe)

BMW wyjeżdża na światło dzienne najnowszym SUVem spod emblematu M. Samochód jest jeszcze pod osłoną folii maskującej. Nie przeszkadza to jednak w ostatnim etapie rozwoju układów napędowych. XM będzie hybrydą, a głównym motorem zostało benzynowe V8.

Model zapowiedziano już w grudniu:

BMW XM: pierwsza hybryda M Power

bmw xm
Napęd hybrydowy BMW XM bazuje na V8 (fot. materiały prasowe)

Jak już wspomnieliśmy wyżej, pod maską nowego BMW XM zostanie zainstalowany pierwszy napęd hybrydowy dla samochodów ze stajni M Power. Głównym motorem napędowym okazało się być benzynowe V8, które w połączeniu z “elektryką” obiecuje 650 KM i 800 Nm momentu obrotowego. Moc zostanie przeniesiona na koła dzięki pierwszego napędowi M xDrive dla hybryd.

Nie jest to jednak klasyczna hybryda, tylko PHEV. Samochód na samym układzie elektrycznym ma mieć możliwość pokonania około 80 kilometrów (według badań WLTP). Zeroemisyjny silnik ma pozwolić przede wszystkim na ciche przemieszczanie się po mieście.

Zobacz też: Konkurencyjny SUV: Range Rover Sport

Napęd jest teraz w fazie bardzo szczegółowych testów. Badania odbywają się na drogach publicznych, czyli w najbardziej “naturalnych” warunkach dla samochodu. Inżynierowie zadbali jednak o wysoki “poziom trudności”. Sprawdzana jest przede wszystkim integralność silnika V8 z układem elektrycznym. Testowano auto podczas sprintów na autostradzie, typowego ruchu “stop-and-go” w mieście oraz na krętych, pozamiejskich drogach.

nowy suv m power
Nie podano żadnych szczegółów na temat wnętrza SUVa. Do zdjęć prasowych zostało całkowicie zamaskowane (fot. materiały prasowe)

Duży i szybki SUV wymaga dobrego zawieszenia

bmw xm
Poczwórny wydech wygląda obiecująco (fot. materiały prasowe)

Nie podano dokładnej masy BMW XM, ale spokojnie możemy się spodziewać przekroczenia dwóch ton. Mimo to, producentowi udało się osiągnąć idealny rozkład masy 50:50 (taki, jak na przykład w roadsterze MX-5 z lat 90′). Auto zostało wyposażone w adaptacyjne zawieszenie M Professional, które oferuje elektronicznie sterowane amortyzatory i specjalnie wyważone sprężyny. Pierwszy raz w samochodzie “M” został użyty elektromechaniczny system stabilizacji przechyłów. Technologia Active Roll obiecuje komfort nawet w przypadku jednostronnie nierównej nawierzchni, podnosząc tylko jedną ze stron samochodu.

BMW XM: kiedy premiera?

bmw xm
Nadjeżdża XM. Kiedy można się go spodziewać na rynku? (fot. materiały prasowe)

Premiera XM zostanie połączona z obchodzeniem jubileuszowych, 50-tych urodzin marki BMW M. Impreza została połączona z Festiwalem Prędkości w Goodwood. Prawdopodobnie wtedy poznamy dokładny wygląd, wszystkie aspekty najnowszego układu napędowego SUVa, datę wejścia na rynek i cenę.

Ciekawostka: To dobry czas dla SUVów. Swoją premierę miał też Bentley Bentayga EWB:

Total
4
Shares