Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Toyota Prius 2023. Trzeba jej przyznać, że wyładniała

Toyota Prius

Kolejna generacja najbardziej popularnej hybrydy z gamy japońskiego producenta jednak ujrzy światło dzienne. To już piąte podejście inżynierów do tematu Priusa, a mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w tym roku mija dokładnie 25 lat, odkąd wyprodukowano pierwszą Toyotę Prius. Czy najnowsze wcielenie ma szansę powtórzyć sukces czterech poprzednich pokoleń, które sprzedały się łącznie w liczbie prawie 5 milionów egzemplarzy?

Toyota Prius zdobyła ogromną popularność, ale zapewne kojarzycie ją przede wszystkim z samochodem, który przyjeżdża po was, kiedy zamawiacie taksówkę z aplikacji. Nie zawsze czysta i zapewne prowadzona przez kogoś, kto bez telefonu zgubi się w mieście i nie da rady porozmawiać z nim po polsku. Wszystko dlatego, że – jak to Toyota zazwyczaj – jest bezawaryjna, a na dodatek mało pali w mieście. Najbardziej oszczędni właściciele dokładali też instalację LPG. Jaki będzie zupełnie nowy Prius?

Nowa Toyota Prius. Premiera w 2023 roku

Toyota Prius
Prius w końcu będzie ładny (fot. materiały prasowe)

Najnowsza Toyota Prius ma szansę stać się autem, które ponownie podbije rynek osobowych pojazdów hybrydowych, bo przecież właśnie ten model w ogromnym stopniu przyczynił się do popularyzacji hybryd na świecie, stając się niejako ich synonimem i zaskarbiając sobie jednocześnie sympatię zarówno zwykłych kierowców , jak i chcących kojarzyć się z ekologią celebrytów.

Nowa Toyota Prius tylko z hybrydą plug-in

Model postawiony na drugiej generacji platformie TNGA, pojawi się tylko jako hybryda plug-in, jednak jego wygląd intryguje równie mocno, co zapowiedziane zmiany w samym napędzie. Jest niższy o 50 mm i ma ukryte klamki w tylnych drzwiach, co ogólnie robi świetne wrażenie. Pas świetlny idący przez całą szerokość bagażnika to aktualny trend stylistyczny w projektowaniu samochodów, który zobaczymy również w najnowszym Priusie. Największe felgi będą miały rozmiar 19 cali i – przynajmniej na zdjęciach – dobrze komponują się z nową, opływową linią nowego Priusa. Nadwozie jest o 4,6 cm krótsze od poprzedniej generacji modelu, szersze o 2,2 centymetra i ma zwiększony o 5 cm rozstaw osi, co powinno się przełożyć na ilość miejsca w środku.

Toyota Prius
Światło stopu rozciąga się po całej szerokości samochodu (fot. materiały prasowe)

Wnętrze nowej Toyoty Prius

Cyfrowe zegary umieszczono na 7-calowym wyświetlaczu przed oczami kierowcy, a pokaźny ekran (nie jest jeszcze znana jego przekątna) zlokalizowany jest na środku deski rozdzielczej i posłuży on do obsługi systemu informacyjno-rozrywkowego. Poniżej znalazło się miejsce dla funkcjonalnego panelu do sterowania klimatyzacją. Istotną modyfikacją wizualną jest zmiana lokalizacji przełącznika biegów w automatycznej skrzyni. Jest on umiejscowiony bardziej tradycyjnie, na konsoli środkowej, a nie przy kierownicy, jak to było w poprzednich generacjach.

Toyota Prius
Wnętrze Priusa prezentuje się bardzo nowocześnie – uwagę od razu przyciąga duży ekran i centralnie zlokalizowany panel nawiewu (fot. materiały prasowe)

Prowadzący będzie miał przed sobą kierownicę z ciekawie umieszczonymi przyciskami służącymi do zarządzania systemem głośnomówiącym, sterowaniem muzyką czy podglądem informacji dotyczących spalania paliwa są rozmieszczone regularnie na płaskiej powierzchni.

Jakie osiągi zagwarantuje nowa Toyota Prius?

Pod maską najnowszej Toyoty Prius znajduje się dwulitrowy silnik wsparty silnikiem elektrycznym o łącznej mocy 223 KM. Dokładniej, rozkłada się ona na 148-konną jednostkę benzynową i 160-konny silnik elektryczny. Akumulator sam w sobie jest dość duży, bo o pojemności 13,6 kWh. Producent podaje, że jego moc ma starczyć na przejechanie 60 km w trybie elektrycznym. Na dachu mają opcjonalnie występować również panele fotowoltaiczne, które podładują baterię.

Toyota Prius sprzed lat kojarzy się głównie z tradycyjnym podejście do tematu hybrydy – układ wykorzystuje nadmiar energii i gromadzi ją akumulatorach, a właściciela w sumie mało interesuje jak to się dzieje, ważne, że samochód niewiele pali i się nie psuje. Prius piątej generacji dostępny w Europie będzie hybrydą plug-in, więc będzie można go doładować również na stacji ładowania, czy ze zwykłego gniazdka.

Toyota Prius
Futurystyczne przednie lampy i sporych rozmiarów felgi nadają autu charakteru (fot. materiały prasowe)

Toyota Prius piątej generacji prezentuje się zupełnie inaczej, niż cztery poprzednie jej pokolenia. Swoją unowocześnioną stylistyką może przekonać nawet tych, którzy do tej pory podchodzili z rezerwą do modelu. Znamy takie przypadki z historii Toyoty – przykładem jest choćby Mirai, która na przestrzeni dwóch generacji całkowicie zmieniła swój wygląd.

Niestety nie znamy jeszcze dokładnej daty pojawienia się nowego Priusa na rynku, ani tego ile będzie kosztował.

Zobacz video ze światowej premiery:

Total
0
Shares