Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Producenci niechętni wobec stali nierdzewnej. Tesla nie jest wyjątkiem

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck – jeszcze na ten model poczekamy (fot. Mike Mareen / Shutterstock)

Producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych projektów. Niektóre z nich są naprawdę innowacyjne, inne bazują na dobrze znanych rozwiązaniach, ale w nieco unowocześnionej formie. Gdzie w tym wszystkim jest Tesla i jej Cybertruck wykonany ze stali nierdzewnej? Samochód wciąż czeka na uruchomienie linii produkcyjnych.

Tesla Cybertruck ze stali nierdzewnej

Tesla Cybertruck
Elektryczna wariacja pick-upa na prąd od Tesli jest wykonana ze stali nierdzewnej (fot. Tesla)

Model Cybertruck to propozycja samochodu elektrycznego wykonanego w całości ze stali nierdzewnej. Model miał zadebiutować wcześniej, ale szef firmy zapowiedział rozpoczęcie produkcji auta na prąd dopiero na koniec tego roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Elon Musk znacznie ostudził emocje inwestorów twierdząc, że z taśm produkcyjnych w 2023 roku zjedzie jedynie kilka egzemplarzy, a masowa produkcja ciężarówek do 2024 roku nie stanie się faktem.

O co więc chodzi, skąd te opóźnienia i – nie pierwsze już – problemy Tesli? Przyczyną jest brak dostępności stali nierdzewnej na rynku. Choć materiał jest solidny i futurystyczny, nie jest idealny do produkcji samochodów. Dlaczego? Wszyscy chyba kojarzymy przykład DeLoreana.

DeLorean DMC-12 bazował na konstrukcji z nierdzewnej, nielakierowanej stali, odpornej na korozję. Tej cechy mogą mu zazdrościć inne auta, które rdzewiały już kilka lat po wyjeździe z fabryki. Faktem jest, że produkcja tego rodzaju stali jest droższa ze względu na skład bogaty w chrom, nikiel oraz inne, pożądane na rynku pierwiastki. To podnosi koszty produkcji, a samo wykończenie wymaga specjalnych technik spawania, co znacznie zawęża możliwości produkcyjne.

Jest się czego obawiać?

Tesla Cybertruck ze stali nierdzewnej
Cybertruck wykonany będzie ze stali nierdzewnej walcowanej na zimno (fot. Tesla)

Tesla do tej pory nie zdradziła również, jak rozwiąże kwestie bezpieczeństwa w Cybertrucku. Stal nierdzewna, podczas zderzenia, przenosi znacznie większe siły, niż inne materiały wykorzystywane dotąd do produkcji samochodów. Według przypuszczeń specjalistów, do wykonania elektryka projektanci użyją tej samej substancji, której używa się w rakietach SpaceX. Są to jednak wciąż niepotwierdzone informacje.

Tesla niebezpiecznie znika w tłumie nowoczesnych i elektrycznych propozycji pozostałych graczy na rynku motoryzacyjnym w USA. Ford i General Motors depczą jej po piętach z premierami swoich nowości. Firma Muska pozostaje w tyle tym bardziej, że ostatni samochód wypuściła w 2020 roku i był to Model Y. Również Mercedes zdaje się mocno konkurować z amerykańskim producentem aut na prąd. Nie tak dawno uzyskał certyfikat pojazdu autonomicznego dla najnowszej S-klasy i EQS-a.
Pozostaje nam obserwować plany Tesli na przyszłość.

Total
0
Shares