Na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym i warto wiedzieć, że nie można ich naprawiać w pierwszym lepszym warsztacie, bo w wielu kwestiach wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi do serwisowania. Czeka was serwis elektryka? Oto co musicie wiedzieć.
Czy samochody elektryczne trzeba serwisować?
Sprawa ma się identycznie jak z samochodami zasilanymi tradycyjnymi jednostkami napędowymi, choć najczęściej elektryki mają przebiegi między przeglądami wydłużone około dwa razy. W elektrykach jest mniej części, to prawda, ale nie oznacza to, że o serwisie można zapomnieć. To samo dotyczy pojazdów hybrydowych, które łączą w sobie silniki tradycyjne i elektryczne. Najdroższa jest wymiana akumulatora, która w przypadku całości, może kosztować nawet ponad 100 000 zł, ale w rzeczywistości zdarza się to niezmiernie rzadko.
Czego możecie oczekiwać od serwisu?
- Kontrola baterii – Baterie to często najdroższe elementy samochodu elektrycznego. W używanych autach na prąd akumulatory nie będą miały tej pojemności, co w nowym aucie. Producenci zazwyczaj dają na nią gwarancję 8 lat lub 160 000 km przebiegu, a po tym czasie ma ona zachować 70 proc. swojej sprawności. Specjaliści w wyspecjalizowanym warsztacie sprawdzają przede wszystkim szczelność poszczególnych modułów i sprawność ogniw. Poszczególne moduły można w razie potrzeby wymieniać. Koszt pojedynczego modułu wynosi to kilka tysięcy złotych (bez kosztów robocizny), w zależności od marki. Część producentów proponuję wymianę uszkodzonych modułów na regenerowane.
- Kontrola kabli – Warsztat musi skontrolować kable wysokiego napięcia pod kątem ewentualnych uszkodzeń, pęknięć itp. W przypadku zauważenia niepokojących objawów zaleci wymianę.
- Kontrola hamulców – W samochodach elektrycznych i hybrydowych układ hamulcowy odgrywa bardzo ważną rolę. Podczas hamowania doładowujemy baterie, mogąc jeździć jeszcze oszczędniej. Sprawna rekuperacja pozwala często jeździć niemal bez użycia hamulców (np. e-Pedal w Nissanie), co stanowczo wydłuża ich żywotność. Poza tym układy hamulcowe są takie same jak w zwykłych autach, więc regularna wymiana płynu hamulcowego jest obowiązkowa.
- Kontrola układu chłodzenia – W samochodach elektrycznych i hybrydowych funkcjonują układy chłodzenia, których zadaniem jest obniżanie temperatury baterii w czasie np. upałów, jeśli to hybrydy lub hybrydy plug-in, to dochodzą również układy chłodzenia tradycyjnych jednostek napędowych, w których trzeba sprawdzić szczelność, ewentualną korozję oraz uzupełnić lub wymienić płyn chłodniczy.
- Serwis klimatyzacji – Czyste elektryki mają, w przeciwieństwie do zwykłych aut, klimatyzację sterowaną przez silnik elektryczny, który trzeba sprawdzić podczas przeglądu. Klimatyzacja grzeje, chłodzi, a także odpowiada za odparowanie szyb, kiedy we wnętrzu gromadzi się zbyt dużo wilgoci, czyli zazwyczaj jesienią i zimą.
Co jeszcze należy sprawdzić w samochodzie elektrycznym?
Wiele elementów jest wspólnych z samochodami, które znamy od lat. W elektrykach i hybrydach również trzeba sprawdzić światła, wycieraczki, zawieszenie, działanie systemów wsparcia kierowcy i bezpieczeństwa, multimedia i całą, coraz bogatszą dziś elektrykę.
Kiedy serwisować samochód elektryczny?
Jeśli auto jest już po gwarancji, warto zajrzeć w instrukcję obsługi, sprawdzając okresy między przeglądowe. Naszym zdaniem serwis elektryka warto przeprowadzić chociaż raz w roku lub co około 15 000 kilometrów, a także, jeśli planujemy dalszą podróż naszym samochodem. Pozwoli to na zachowanie pojazdu w jak najlepszym stanie przez możliwie dłuższy czas. Kiedy zamierzasz kupić używanego elektryka od autoryzowanego serwisu marki, to warto wynegocjować sobie w ramach kwoty zakupu pierwszy przegląd, który pozwoli w pełni cieszyć się nim od razu po jego nabyciu.
Ile kosztuje serwis elektryka?
Pieniądze, jakie przyjdzie nam zapłacić za serwis elektryka lub auta hybrydowego, mogą się różnić w zależności od marki, modelu i zakresu prac, jaki trzeba będzie wykonać. Jeśli będzie to standardowy serwis niewymagający niczego poza typowymi sprawami eksploatacyjnymi, to w przypadku popularnych marek i usytuowanych w dużych miastach ASO powinniśmy się liczyć z kwotami około 400 zł za roboczogodzinę plus ustalona kwota przeglądu oraz koszt wymienionych części. W przypadku marek premium – Tesla, BMW, Audi, Mercedes – kwoty mogą się znacząco różnić. Przed pozostawieniem samochodu w warsztacie należy uzgodnić z nim przewidywaną kwotę i zastrzec, że wszelkie działania poza nią powinny być z nami uzgodnione.
O czym musisz pamiętać przed oddaniem samochodu elektrycznego do warsztatu?
Jeśli korzystasz z innego miejsca niż ASO marki twojego elektryka, to pamiętaj, że serwisowanie pojazdów elektrycznych i hybrydowych wymaga specjalistycznych certyfikatów, wiedzy i umiejętności. Osoba, która się tym zajmuje, musi mieć uprawnienia wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) do prowadzenia prac przy urządzeniach pracujących pod napięciem do 1 kV. Takie uprawnienia trzeba odnawiać co 5 lat. Nieumiejętne serwisowanie samochodów elektrycznych i hybrydowych grozi utratą życia, bo instalacja trakcyjna pracuje tutaj pod napięciem kilkuset woltów.