Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Auto Nostalgia 2022: fotorelacja. Co można zobaczyć?

23-24 kwietnia 2022 mają miejsce targi Auto Nostalgia na warszawskim Expo XXI. Byliśmy na miejscu i zrobiliśmy fotorelację.
Auto Nostalgia
Mercedes R107 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

W dniach 23-24 kwietnia 2022, w Warszawie, odbywają się targi samochodów klasycznych Auto Nostalgia. Mieliśmy okazję zjawić się na imprezie i zrobić mały album zdjęć. Oprócz tego, relację na żywo mieli chętni Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

Auto Nostalgia: klasyki na żywo

auto nostalgia
BMW 2002 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Wydarzenie odbywało się na terenie Expo XXI w Warszawie. Całość została rozstawiona na dwóch halach. Przy wejściu do pierwszej z nich, od razu napotykamy piękne i egzotyczne klasyki. Początek wystawy przejęły głównie niemieckie marki. Spotkacie wiele legendarnych modeli BMW – E30, E21, E24 i starsze. Są na sprzedaż, ale taniej niż za 60 tysięcy złotych nie znajdziecie.

auto nostalgia
BMW E21 323i w malowaniu Alpiny (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
auto nostalgia
Legendarny “rekin” coupe, czyli BMW E24 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
auto nostalgia
BMW E3 3.0S za 64 999 złotych (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Z klasycznymi BMW sąsiadowały prawdziwe legendy motoryzacji, takie jak Delorean DMC-12, Alpine GTA V6 oraz wyjątkowy okaz Lancii Themy 8.32 z silnikiem Ferrari. Pod maską kompaktowego sedana drzemie 2.9 litrowa, 32. zaworowa jednostka Tipo F105A. Moc samochodu wynosiła 205 KM, co na rok 1990 był znakomitym wynikiem dla tego segmentu. Themy w wersji 8.32 powstało 1601 egzemplarzy, a charakterystyczne dla niej były między innymi wloty rodem z Ferrari w desce rozdzielczej, felgi wzorowane na modelach Ferrari, czy elektrycznie wysuwany spoiler. Prawdziwy biały kruk!

lancia thema 8.32
Lancia Thema 8.32 to prawdziwy biały kruk z targów Autonostalgia 2022 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
Zobaczcie tylko na proste linie i bezbłędną spójność tego sedana. Wygląda na prawdę wspaniale! (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
Emblemat “V8” oznaczał silnik Ferrari pod maską i ponad 200 koni w małym sedanie… (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
Ten emblemat mówi sam za siebie… (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
V8 umieszczone poprzecznie, a na deklu napis… (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
… Przypominający o prawdziwych czasach świetności Lancii na rynku (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
Lancia Thema 8.32 miała w desce rozdzielczej charakterystyczne dla Ferrari okrągłe wloty, niedostępne w seryjnym samochodzie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
lancia thema 8.32
Elektrycznie wysuwany spoiler w 1990 roku robił wrażenie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Delorean spod ręki Giugiaro wyglądał rewelacyjnie obok błękitnego Alpine GTA V6. Renault próbowało tym modelem konkurować nawet z Porsche! Nie odnieśli sukcesu, bo marka była za bardzo kojarzona z samochodami małolitrażowymi. Klientów nie przekonały nawet rewelacyjne osiągi modelu – 6,3 sekundy do 100 km/h i 250 km/h prędkości maksymalnej.

delorean
Delorean DMC-12 to główny bohater legendarnego filmu “Powrót do przyszłości” (fot. Michal Beszta-Borowski / Automotyw.com)
alpine gta v6
Alpine GTA osiągało pierwszą setkę w niecałe 6,5 sekundy (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Odmianą od szybkich samochodów było stoisko Youngtimer Warsaw. Organizacja postawiła w tym roku na terenówki, stąd na wystawie pojawiły się prężące offroadowe muskuły Defendery, Range Rover i Jeep.

jeep
Stoisko Youngtimer Warsaw z klasycznymi terenówkami (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
range rover
Range Rover do dziś jest jednym z lepszych aut terenowych na świecie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
defender
Defender wiecznie żywy. Kliknij w obrazek i przekonaj się sam! fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)aua
auto nostalgia
Prawdziwa gratka dla miłośników offroadu (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Fani polskiej motoryzacji i fabryki na warszawskim Żeraniu nie muszą się martwić. Na Auto Nostalgii znalazło się też miejsce dla stacjonującego tam muzeum Skarb Narodu. Trudno ich było pominąć – w pewnym momencie zrobiło się bardzo żółto od klasycznych Fiatów.

auto nostalgia
Fiaty od Muzeum Skarb Narodu (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Fiaty to nie wszystko. Muzeum miało również niespodziankę dla miłośników Poloneza. Wystawiło egzemplarz Poloneza trzydrzwiowego i Poloneza Coupe. Samochody różniły się środkowym słupkiem i przetłoczeniem karoserii. Dziś obydwa są niezwykle rzadkie.

auto nostalgia
Polonez Coupe, a za nim srebrny Polonez 3D, czyli trzydrzwiowy (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
auto nostalgia
Polonez 3D. Różnica między egzemplarzami jest widoczna głównie przy słupku B (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Zdecydowanie mniej znalazło się samochodów amerykańskich. Wystawiony za taśmami został egzemplarz Plymoutha RoadRunnera. Poza tym można było obejrzeć z bliska Forda Torino III generacji przy efektownym happeningu sklepu rodem z PRLu.

auto nostalgia
Ford Torino III, a obok… (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
auto nostalgia
… lada z towarami z PRLu (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
roadrunner
Plymouth Roadrunner. W wersji SuperBird był królem NASCARu lat 70′. Szczególnie z Richardem Petty za kółkiem (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Miłośnicy JDM-u muszą pocieszyć się Nissanem Skyline’m R34, stojącej w drugiej hali wystawowej. Niestety, samochodów japońskich było zdecydowanie mniej, niż europejskich. Druga hala też była zdominowana przez samochody lat 30′-60′, wystawionych przez Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

auto nostalgia
Skyline R34 z drugiej hali to ciekawy kąsek dla fanów JDM. Niestety, nie miał dużej konkurencji wśród samochodów z tego rynku (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Auto Nostalgia 2022 – czy warto pojechać?

mercedes pagoda
Wnętrze idealnie zachowanego Mercedesa “Pagody” (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Jeśli chcecie poobcować ze starą motoryzacją, to odwiedźcie targi Auto Nostalgia 2022. Warto jednak pamiętać, że samochody tam wystawione mają wartość zarówno materialną, jak i sentymentalną dla właścicieli. Nie nastawiajcie się więc na wsiadanie i dotykanie pojazdów.

Najbardziej zadowoleni będą fani europejskich aut. Znajdziecie tu prawdziwe białe kruki. Zdecydowanie mniej będzie modeli amerykańskich, a stanowczo najmniej japońskich. Nie mniej, hale są przepełnione czekającymi na Was, ciekawymi klasykami.

Bilety kosztują 40 złotych w dniu wydarzenia i można je kupić on-line i na miejscu.

auto nostalgia
fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com
Total
9
Shares