Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wersje Volkswagen Golf IV

Ocena Redakcji: 3.9

Dane Techniczne Volkswagen IV

Volkswagen Golf IV - katalog wersji

Golf czwartej generacji produkowany był od 1997 roku, kiedy to zaprezentowano go podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Zadanie zaprojektowania nadwozia nowej edycji przypadło dotychczasowemu designerowi Audi. Był nim Hartmut Warkus, który sprawił, że sylwetka stała się bardziej opływowa, ale też bardziej masywna, niż w którymkolwiek wcześniejszym Golfie. Po roku obecności na rynku zdecydowano się wprowadzić odmianę sedan, której nazwa brzmiała Bora (W Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych model ten figurował pod nazwą Jetta). Jedną z różnic w stosunku do trzeciej edycji było w pełni ocynkowane nadwozie z 12-letnią gwarancją na perforację.

Do czasu zakończenia produkcji, co miało miejsce w 2003 roku, wytworzono niemal 4 mln sztuk Golfów czwartej edycji. W tym czasie model ten wyprzedził Garbusa w ilości sprzedanych egzemplarzy.

W maju 1999 roku całemu światu ukazała się wersja kombi. W tym samym czasie Volkswagen obchodził jubileusz 25-lecia produkcji Golfa. Z tej okazji zdecydowano się na wprowadzenie limitowanej wersji – Generation.

Golf IV zajął drugie miejsce w plebiscycie na Europejski samochód roku 1998. Ustąpić musiał jedynie modelowi Alfa Romeo 156.

Volkswagen Golf IV – dane techniczne

W zależności od wersji silnikowej Golf IV mógł osiągać prędkość maksymalną od 160 do 247 km/h. Pojemność silnika mieściła się w przedziale 1.4-3.2 litra. Przyspieszenie wynosiło od imponujących 6,6 s do 18,5 s w przypadku budżetowych wersji. Jednostki napędowe w poszczególnych modelach mogły generować moc od 68 do 241 KM.

Volkswagen Golf IV – silniki

Producent w Golfie czwartej generacji dał użytkownikom szeroki wybór jednostek napędowych. Klient miał do wyboru aż 17 silników benzynowych oraz 8 jednostek wysokoprężnych. Wszystkie Diesle miały pojemność 1.9 litra, a część z nich wyposażona była w pompowtryskiwacze. Silniki wysokoprężne w czwartym Golfie generowały moc od 68 do 150 KM.

Rodzina benzyniaków podzielona była na dwie grupy. 11 pozycji to jednostki napędowe w układzie rzędowym (w tym również 20-zaworowe silniki Turbo GTI). Na szczególną uwagę zasługuje jednak druga grupa. Najmocniejsze jednostki benzynowe w ofercie Golfa IV to widlasto-rzędowe pięcio- i sześciocylindrowe silniki generujące imponującą moc mieszczącą się w przedziale od 150 do 241 KM.

Volkswagen Golf IV – skrzynia biegów

Volkswagen oddał do dyspozycji klientów następujące przekładnie: 4-biegowa automatyczna; 5-biegowa Tiptronic; 5- i 6-biegowa manualna oraz 6-biegowa DSG.