Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Top 10. Kabriolet do 10 tysięcy złotych. Co można znaleźć?

Czy da się znaleźć zadbany kabriolet do 10 tysięcy złotych? Udowadniamy, że tak. Oto 5 naszych najciekawszych propozycji
kabriolet
Saab 9-3 Cabrio (fot. pinterest)

Sezon letni zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim pogoda na “top down“, czyli jazdę bez dachu. Pozostaje pytanie: czy można kupić kabriolet z niewielkim budżetem? Rozejrzeliśmy się za najciekawszymi modelami. Przy każdym egzemplarzu należy wziąć pod uwagę potencjalne wady: korozję, nieszczelne dachy, wilgoć w środku, czy korozję. Nie powinno to jednak dziwić – poszukujemy aut za mniej, niż nowoczesny skuter na kategorię B. Oto nasze propozycje.

Zobacz też: Masz większy budżet? Sprawdź, co można kupić do 20 tysięcy złotych.

1. Saab 9-3 Cabrio I generacji

saab 9-3
Saab 9-3 Cabrio to chyba najbardziej dynamiczne auto z naszego zestawienia. 2.0 T i 185 KM potrafi rozpędzić auto do pierwszych 100 km/h w 8,5 sekundy (źródło: pinterest.com)

Saab 9-3 Cabrio idealnie wpasowuje się w zadany budżet. Samochody te z fabryki wyjeżdżały tylko z silnikami benzynowymi – uturbionymi, o pojemności dwóch litrów i mocy 185 lub 205 koni mechanicznych, oraz wolnossącymi 2.3-litrowymi jednostkaim o mocy 150 KM. Najdroższą wersją był Saab 9-3 Aero. 2.3 Turbo z tego modelu to jedna z najpancerniejszych jednostek na świecie. Podczas oględzin warto uważać na układ elektryczny auta. Po latach mógł on skorodować i będzie niepoprawnie działać.

2. Opel Astra G Bertone Cabrio

kabriolet
Astra G Bertone Cabrio to popularny kabriolet. Dzięki temu zyskujecie dużo części zamiennych w przystępnych cenach (źródło: materiały prasowe)

W naszym budżecie mieści się również Astra G Bertone Cabrio. Auto było bardzo popularne w Polsce, co gwarantuje łatwy dostęp do części zamiennych. Największym wrogiem Opla jest jednak korozja – koniecznie sprawdźcie progi i elementy konstrukcyjne, które po upływie lat mogły zacząć rdzewieć. W gamie silnikowej znajdziecie kilka jednostek benzynowych – najsłabsze to 1.6-litrowe silniki o mocy 101 i 103 konie mechaniczne. Rozsądnym wyborem będzie 1.8 litra z mocą 125 KM, a najczęściej spotykana jest wersja 2.2 16v o mocy 147 KM. Prawdziwym białym krukiem w Astrze jest dwulitrowa, uturbiona jednostka o mocy niespełna 200 KM. W katalogu Astry znajdował się też diesel 2.2 DTI, znany między innymi z Vectry, czy Zafiry. Silnik słynął z awaryjnej pompy wtryskowej.

3. Renault Megane II Cabrio

kabriolet
Megane Cabrio oferowało fabryczny twardy dach, co eliminuje problem niszczącego się materiału (fot. materiały prasowe)

Renault Megane II w nadwoziu Cabrio to często spotykany “bezdasznik” na polskich ulicach. Na aukcjach internetowych znajdziecie go najczęściej z silnikiem 1.9 dCI. Niestety, to psująca się jednostka. Pamiętacie stwierdzenie “Laguna to królowa lawet“? To właśnie przez ten silnik powstała legenda awaryjności modelu. Zamiast tego polecamy poszukać silników benzynowych – wybór jest od 1.6 110 KM, przez 2.0 135 KM do 2.0 turbo 163 KM. Samochód będzie mieścił się w przyzwoitym spalaniu – do 10 litrów benzyny na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. Auto będzie miało zdecydowanie bardziej nowoczesny design niż modele z poprzednich podpunktów.

4. Fiat Punto I generacji

punto cabrio
Za Punto w nadwoziu Cabrio odwróci się każdy. To bardzo rzadko spotykane auto na polskich ulicach (fot. shutterstock)

Budżet 10 tysięcy złotych bez problemu pozwoli nam na zakup Fiata Punto Cabrio pierwszej generacji. W tym nadwoziu Punto można śmiało zaklasyfikować jako Youngtimera. Samochód nie miał wielkiej gamy silnikowej – najsłabsze były jednostki 1.2 o mocy 60 KM lub 86 KM w wersji 16v. Droższe i zdecydowanie bardziej “benzynożerne” będą silniki 1.6 o mocy 88 KM. W Punto najczęstszą usterką są nieszczelne dachy. Używane, ale szczelne poszycie można dostać za 400-500 złotych. Uszyty na nowo dach wyniesie około 1500 złotych.

5. VW Golf IV Cabrio

kabriolet
VW Golf IV Cabrio to w dużej mierze… Golf III z nowym frontem (źródło: olx)

Dokładny opis Golfa robiliśmy już w innym artykule. IV generacja w nadwoziu kabriolet jest dość często spotykanym autem w Polsce. Samochód w dużej mierze bazuje na swoim poprzedniku. Podobnie jak w przypadku Astry, dzięki dużej popularności możecie liczyć na ogromną ilość części zamiennych. Kabriolety wyposażone były w 4 silniki benzynowe – najrozsądniejsze 1.6 litra z mocą 100 KM, słabsze, 75-konne 1.8 litra, 90-konne 1.8 litra i najmocniejsze 2.0 o mocy 115 KM. Możecie go też kupić z niemal legendarnym silnikiem 1.9 TDI w trzech wariantach mocy, który oferuje bardzo niskie spalanie i ogromną wytrzymałość.

6. Opel Tigra II

opel tigra
Opel Tigra II generacji to laureat nagrody Samochodu Roku 2004 (fot. shutterstock)

Opel Tigra jest dosyć rzadko spotykanym samochodem na drogach. Auto powstało na bazie Corsy i wygrało konkurs na Kabriolet Roku 2004. Samochód kupicie z dwoma silnikami benzynowymi – 1.4 16v Twinport Ecotec o mocy 90 KM i zdecydowanie mocniejsze 1.8 16v Ecotec o mocy 125 KM. W katalogu był też silnik wysokoprężny – 1.3 CDTI, generujący moc 70 KM. Mały kabriolet słynął z bezawaryjnych silników, ale był kiepsko wyciszony i miał wadliwe skrzynie biegów.

7. Peugeot 307

kabriolet
Peugeot 307 CC miał bardzo nowoczesne nadwozie, jak na czasy swojej produkcji (fot. shutterstock)

Budżet 10 tysięcy złotych obejmuje także Peugeota 307 CC pierwszej generacji. Samochód wyróżnia się na drogach linią i charakterystycznym wyglądem. W gamie silnikowej znajdziecie tylko jednostki benzynowe. Najsłabszym motorem było 1.6 16v o mocy 109 KM. Były też dwie jednostki dwulitrowe – 136-konne i 177-konne. Żaden z silników nie stwarzał problemów eksploatacyjnych. Podobnie jak w przypadku Saaba, najbardziej awaryjne w 307 są układy elektryczne. Upewnijcie się, że całe wyposażenie dodatkowe działa poprawnie, bo ewentualne naprawy mogą być bardzo kosztowne.

8. Mitsubishi Colt IV Cabrio

colt cabrio
Mitsubishi Colt IV Cabrio było bardzo udanym modelem. To laureat wielu prestiżowych nagród w Europie (fot. shutterstock)

W zadanej cenie na pewno znajdziecie też bardzo udany model japońskiej marki, czyli Colta IV generacji. Auto było mocnym konkurentem Opla Tigry II generacji i laureatem aż 6 nagród na “Samochód Roku” w Europie. Kabriolet segmentu B wychodził na rynek tylko z jednym silnikiem w gamie – 1.5 16v o mocy 109 KM. Autko było bezawaryjne i tanie w eksploatacji, dzięki czemu podbiło serca kierowców. Dziś jego największym wrogiem jest korozja, podobnie jak w przypadku większości japońskich samochodów z tamtego okresu.

9. Smart ForTwo Cabrio

smart fortwo cabrio
Smart ForTwo Cabrio często opisywany jest po prostu jako “miejski kabriolet” (fot. RAC Drive)

Smarta ForTwo Cabrio ciężko nazwać “kabrioletem”, ale też trudno wyobrazić sobie przy nim słowo “roadster”. Nie różni się on bardzo od “standardowej” wersji z dachem. Jego zalety są dosyć oczywiste – autko jest doskonałe do poruszania się po mieście i bardzo mało pali. W gamie silnikowej znajdziecie między innymi silniki benzynowe o pojemności 0.6 lub 0.7 litra, a także jeden silnik diesela o pojemności 0.8 litra. Silnik spięty był często ze skrzynią półautomatyczną, która ma nienajlepsze opinie na forach internetowych. Po latach możecie też spotkać się z koniecznymi naprawami karoserii. Większość części jest plastikowych, przez co mogą być popękane i konieczne do wymiany.

10. Fiat Barchetta

fiat barchetta
Barchetta to niewielki, przednionapędowy roadster, który daje mnóstwo frajdy z jazdy (fot. shutterstock)

Fiat Barchetta to takie “włoskie MX-5“. Chociaż auto nie klasyfikuje się oficjalnie jako kabriolet, tylko jako roadster, to uznaliśmy, że powinno znaleźć się w dzisiejszym zestawieniu. Auto na rynku pojawiło się tylko z jednym silnikiem benzynowym o pojemności 1.8 litra i mocy 131 KM, który obiecywał przyzwoitą dynamikę (0-100 km/h w 8,9 sekundy i 200 km/h prędkości maksymalnej). Model jest jednak trudny w utrzymaniu, ze względu na małą ilość części na rynku.

Total
7
Shares