Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BEV, HEV, PHEV… – co oznaczają skróty motoryzacyjne? Elektromobilność

Elektromobilność galopuje do przodu, a wraz z nią powstało wiele skrótów i nazewnictw. Rozwijamy najważniejsze
skróty elektromobilność
Co oznaczają te skróty? (fot. shutterstock)

Niemal każdy producent samochodów zaczyna wkraczać w elektromobilność, odchodząc od konwencjonalnych silników spalinowych. Aby ułatwić przegląd katalogowy modeli, powstały skróty oznaczające hybrydy i samochody elektryczne. Jak się je rozwija?

Jakie są rodzaje hybryd?

VW Golf eHybrid i Peugeot 308 Hybrid 225 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Najwięcej skrótów dotyczy napędów hybrydowych. Są to między innymi:

  • HEVHybrid Electric Vehicle – standardowy napęd hybrydowy, stosowany między innymi w Toyocie Prius, Yaris Cross, czy Hondzie Jazz. Zespół napędowy składa się z silnika spalinowego, niewielkiego silnika elektrycznego i akumulatorów. Samochód jest w stanie pokonać niewielki dystans przy niskich prędkościach wyłącznie zeroemisyjnie (np. przemieszczając się w korku), ale akumulatory ładują się tylko podczas jazdy na silniku spalinowym i z hamowania rekuperacyjnego.
  • PHEVPlug-In Hybrid Electric Vehicle – napęd hybrydowy typu plug-in. Znajdziecie go między innymi w najnowszym Bentleyu Flying Spur, Hyundaiu Tucsonie, wszystkimi modelami BMW z literką “e” w nazwie i wszystkimi Mercedesami z literką “e” w nazwie. Napęd składa się – podobnie jak w przypadku HEV – z silnika spalinowego, elektrycznego i akumulatorów. Różnica jest taka, że samochód jest w stanie pokonać daną ilość kilometrów wyłącznie zeroemisyjnie, a akumulator ładuje się z “wtyczki”. Samochody zazwyczaj mają tryby jazdy “EV” i “HEV”, dzięki którym można wybrać, czy podróżuje się na silniku elektrycznym, czy w spalinowym.
  • MHEV Mild Hybrid Electric Vehicle – jest to miękka hybryda, w tłumaczeniu z języka angielskiego “łagodna hybryda”. Napęd ten jest najmniej wydajny, ponieważ samochód nie może się poruszać wyłącznie na silniku elektrycznym. Niewielki, zeroemisyjny motor jest umieszczony w środku napędu i działa tylko pomocniczo. W efekcie pojazd znacznie mniej pali i widocznie spadają emisje CO2 do środowiska. Na naszej stronie znajdziecie testy samochodów korzystających z takich napędów. Są to między innymi Suzuki Swift, czy Swift Sport.

Inne skróty w elektromobilności

Mercedes EQs
Mercedes-Benz EQS580 4Matic (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Poza hybrydami, warto znać też inne, pojawiające się skróty w elektromobilności.

  • EV/BEV Electric Vehicle / Battery Electric Vehicle – stosuje się go naprzemiennie, ale oznacza to samo – samochód elektryczny, stuprocentowo zeroemisyjny. Takie auta w Polsce mogą być zarejestrowane na zielone tablice rejestracyjne i korzystać z nadanych przywilejów na drogach. Napędy elektryczne składają się tylko z silnika elektrycznego, który czerpie prąd z akumulatora. Nie ma w nich żadnego układu spalinowego.
  • FCEV Fuel Cell Electric Vehicle – w dosłownym tłumaczeniu, są to samochody elektryczne korzystające z ogniw paliwowych. Przykładem takich aut są między innymi Hyundai Nexo, czy Toyota Mirai. W istocie te modele są elektryczne i korzystają wyłącznie z napędu elektrycznego (dlatego też znajdziecie je na zielonych tablicach), ale prąd potrzebny do jazdy czerpią ze ogniw wodorowych. Nie da się ich bowiem ładować z wtyczki, dlatego spotkanie takich aut na Polskich ulicach jest na razie rzadkością.

Co oznacza skrót EV? Co to jest PHEV? Co to jest HEV? Co to jest BEV?

Według badania CAWI, spośród 1000 spytanych kierowców tylko 25% potrafiło rozwinąć skrót EV. Ogólna znajomość pojęć takich jak PHEV, HEV i BEV jest jeszcze niższa. W porównaniu do pojęć stosowanych powszechnie od lat, takich jak ABS, czy ESP, “elektromobilny słownik” kierowców wymaga jeszcze czasu, zanim będzie dobrze rozpoznawalny.

Informacja metodologiczna: Badanie CAWI zrealizowane przez Minds&Roses na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej kierowców N=1000, zrealizowane w kwietniu 2022 na wniosek Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Dane prezentowane na wykresach w procentach.

Total
16
Shares