Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Europejski Samochód Roku 2023 – finaliści. Króluje elektryczny napęd

Plebiscyt na Europejski Samochód Roku 2023 budzi niemałe emocje. Wśród nominowanych do tytułu najlepszego auta jest aż siedmiu kandydatów, głównie z automatyczną skrzynią biegów i napędem elektrycznym. Decydujący głos mają tutaj dziennikarze motoryzacyjni z 22 krajów, w tym kilku z Polski. Jak wybierali?

Plebiscyt z długoletnią tradycją

Europejski plebiscyt “Car of the Year” organizowany jest od ponad 58 lat i ma na celu wyłonienie najlepszego auta minionych dwunastu miesięcy. Coroczny werdykt odbija się niemałym echem na rynku motoryzacyjnym i wpływał na aktualne trendy. Podobnie będzie i w tym roku, choć batalia o zwycięstwo toczy się tak naprawdę w jednej klasie – SUV-ów. Wśród siedmiu wymienionych finalistów znalazło się aż pięć aut z wyższą pozycją za kierownicą, jeden fastback i jeden minivan.

Jeep Avenger to w pełni elektryczna propozycja w tegorocznym plebiscycie (fot. materiały prasowe, Jeep)

Walka wydaje się naprawdę wyrównana, a 59 dziennikarzy wchodzących w skład jury konkursu, z pewnością nie będzie miało łatwego zadania. Warto wspomnieć, że tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2022 otrzymała Kia EV6, natomiast Toyota Yaris zwyciężyła w 2021 roku. Co przyniesie ten rok?

Europejski Samochód Roku 2023 – znamy finalistów

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: Jeep Avenger, Kia Niro, Nissan Ariya, Renault Austral i Subaru Solterra/Toyota bZ4X, minivan VW ID Buzz, oraz fasback Peugeot 408. Tych siedmiu finalistów łączy przede wszystkim nowoczesne podejście do motoryzacji, choć w różnej interpretacji. Warto wspomnieć, że jedynie trzy samochody z tej listy wyposażone są w manualne skrzynie biegów, a niemal wszystkie modele wykorzystują elektryczny napęd. To wyraźnie wskazuje kierunek, w jakim zmierza motoryzacja.

Siedem aut będzie testowanych na torze wyścigowym Circuit de Mettet dokładnie 11 i 12 stycznia 2023 roku. Dziennikarze przyznają wówczas punkty, a ich suma zadecyduje o wygranej w plebiscycie. Każdy z głosujących ma do dyspozycji 25 punktów, które musi rozdzielić pomiędzy minimum pięciu kandydatów z listy finalistów.

Nowoczesna Kia Niro to jedna z kandydatek do tytułu Europejskiego Samochodu Roku 2023 (fot. materiały prasowe, Kia)

Wśród najbardziej pożądanych samochodów w 2022 roku nie zabrakło ciekawych propozycji, również tych ze wspomnianego zestawienia. Także i w Polsce odbywają się podobne konkursy. W roku 2021 tytuł Car of The Year Polska zdobyła Kia Sorento, a w 2022 zwyciężył Ford Mustang Mach-E.

Europejski Samochód Roku 2023 poznamy 13 stycznia 2023 roku podczas Salonu Samochodowego w Brukseli.

Total
0
Shares